Malēniešu kāršu spēle PUNS

Puns ir samērā vienkārša, taču arī dinamiska spēle, kur situācija var mainīties katru brīdi, tāpēc spēlētājiem nav iespējas atslābt. Par Puna burvību var uzskatīt to, ka šajā spēlē apvienojušās vairākas kāršu spēles, kuras tiek spēlētas Latvijā. Puns ar savu seno vēsturi varētu pretendēt uz krusttēva statusu citām kāršu spēlēm, kur katram tiek iedalītas sešas kārtis un tiek ielikta trumpe, “dāmu un kalpu” secība pēc spēka arī ir tāda pati. Puna gadījumā trumpis tiek ievēlēts, kur tiek izspēlēta lielīšanās. Bet, te der atgādināt, ka ar lielīšanos nedrīkst pārcensties, jo pie malēniešiem ir tā - ja esi salielījies par daudz, tiec patriekts no galda, jo tik traki lielīties nav pieņemts pat malēniešiem.
Punu spēlē četri dalībnieki, komandā pa divi. Vienas komandas dalībnieki sēž viens otram pretī. Svarīgi pārzināt kāršu nozīmi un punktu skaitīšanas sistēmu. Svarīgs punkts, kas minēts Puna noteikumos, ka strīdu gadījumā taisnība vienmēr ir vecākajam malēnietim pie galda.
Puna spēlēšanas tradīcijas sniegušās no Alūksnes līdz pat Balvu un Gulbenes robežām, tāpēc pastāv atšķirības punktu skaitīšanas vai pieraksta veikšanā.
 
Jurģis Ābele par Puna spēlēšanu Malienas pagasta „Saļņu” mājās:
„Puna vēsture meklējama vēl pirms 1800.gada. Kad bērnība aizvadīta laukos, Malienas pagasta “Saļņu” mājās, vecmamma Emma Puķīte stāstījusi par vecvectēva senčiem, kuri arī spēlējuši šo aizrautīgo malēniešu kāršu spēli. Vecvectēvs Rečs Puķītis dzimis 1853. gadā un viņa vecāki šo spēli jau pārzinājuši un spēlējuši. “Saļņu” mājās šī spēle dikti spēlēta un turēta goda vietā.
Spēlēts no agra rīta līdz vēlam vakaram. Sešas dienas nedēļā “Saļņu” mājas iemītnieki bijuši aizņemti dažādos lauku un sadzīves darbos. Sestdienās kurināta pirts un vakarā visi pēc pirts sēdušies pie galda, lai uzspēlētu Punu. Spēlē piedalījušās arī ģimenes sievietes, kā piemēram, kad trūcis spēlētāju, vecmāmiņa labprāt sēdusies pie spēles galda. Visi rezultāti un zīmējumi no katras spēles tikuši fiksēti īpašā burtnīcā. Bieži gadījies, ka pieaugušie aizspēlējušies līdz rītam, kad jau bijis laiks doties rīta darbos.  Bet mazajiem bijis svarīgi, lai vismaz līdz trijiem naktī atļauj skatīties spēli un piedalīties tās saviesīgajā daļā, klausīties pieaugušo sarunas par saimnieciskajām lietām un politiku.”